3D printer günümüz teknolojisinde çok çeşitli alanlarda kullanılmakta olan bir yazıcı modelidir. Diğer printer modellerinden farkı ise 3D modellerin oluşturulmasında kusursuz hizmet vermesidir. Bir nevi baskı teknolojisi olarak kullanım sağlanmaktadır. Şablonu hazırlanmış ürünler ya da taratılarak bilgisayar hafızasına kaydetme gibi özellikleri de bulunmaktadır.

En Uygun 3D Printerı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikli olarak bu cihaz ile yapılmak istenene karar vermek büyük önem taşır. Böylelikle en ucuz 3 boyutlu yazıcı modelleri üzerinde karar verme bölümüne geçebilirsiniz. Çünkü basım aşamasındaki ve üretimde kullanılan maddeler farklılık gösterebilmektedir. Ucuz 3d yazıcı düşünecek olursanız filament ismi verilen hammaddeler önemli bir yer oluşturmaktadır. 3d yazıcı modelleri her modelde farklı olabilmektedirler. Bu durum karşısında hangi işlemler üzerinde kullanacağınızı belirledikten sonra kullanmanız gereken yazıcı modeline karar verebilirsiniz.

Araştırma yaparken sizin için en uygun olan ucuz 3d yazıcı modelini yapmak istediğiniz işe göre karar verebilirsiniz. Cihazın taşımış olduğu özellikler hem üretim maliyetinizi hem de cihaz satın alırken tasarruf etmenize olanak sağlamış olacaktır.

3D Printer Baskı ile Neler Yapılabilir?

İnsanlık gelişmiş ve hala gelişmekte olan bir teknoloji çağı içerisinde bulunmaktadır. İlerlemekte olan bu çağ içerisinde bilgisayar üretimlerinin artmakta olduğu görülebilmektedir. Bugün en ucuz 3d yazıcı modeli ile birçok tasarım gerçekleştirilebilse de daha kaliteli bir cihaz ile bambaşka bir boyuta geçilebilmektedir. 3d yazıcı modelleri küçük teknik parçaların oluşturulmasından tutun da sinematik evrende bulunan hayali kahramanların oluşturulabilmesi alanına kadar geliştirilmiş bulunmaktadır.

En ucuz 3d yazıcı modeliyle bugün bilgisayarınız üzerinde yardımcı programlar aracılığıyla oluşturmuş olduğunuz bir çizimi nesneye dönüştürebilirsiniz. Bu baskı teknolojisi üretim aşamalarında ya da kullanıcıların yaratıcılığıyla birleştiğinde 3d yazıcı ucuz bir model dahi olsa mükemmel sonuçlar verebilmektedir. Çeşitli alanlarda kullanıma uygun bu yazıcı modelleri ile ihtiyaç duyulan bir parça oluşturulabilmektedir. Bazı çizim programları üzerinden destek alarak kendi çizimlerinizi yaratabilir, aynı zamanda yazıcı tarayıcısından geçirerek baskı gerçekleştirebilirsiniz. Baskı yapmak istediğiniz nesnenin boyutu ile yazıcı boyutunun uyumlu olması dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunmaktadır. Dilediğiniz baskıyı MakerBot 3d printer ile rahatlıkla elde edebilirsiniz.

3D Printer Çeşitleri ve Maliyetleri

Birçok alan içerisinde yaygın olarak kullanıma sahip ucuz 3d yazıcı modelleri bulunmaktadır. Maliyetleri ve işlevleri açısından değerlendirmeler sonucunda çok sayıda 3d printer modeli incelemeye alınabilmektedir. 1984 yıllarına dayalı icadı ile günümüze kadar uzanan tarih aralığında evrime uğramış bir teknoloji olarak 3d yazıcılar, günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanlarında 3d yazıcı ucuz bir cihaz olursa sorun yaşanır mı ya da performans düşer mi merak edilmektedir. Bu durum karşısında cihazlar üzerinde teknik özelliklerin bilinmesi önemlidir. MakerBot güvencesi ile satın alabileceğiniz uygun fiyatlı ve kaliteli 3d yazıcılar bulunmaktadır. Teknik olarak işlevleri ve maliyet bakımından en ucuz 3d yazıcı modellerini şöyle sıralamak mümkündür;

Fused Deposition Modelling (FDM)

Termoplastik malzeme ile çalışmakta olan bir yazıcı modelidir. Genel anlamda yedek parça ya da model tasarımlarında favori olarak kullanım gerçekleştirilen bir yazıcı türüdür. Katmanlı olarak bir tablo üzerine sıcak olarak yazılım gerçekleşir ve soğuduğunda tasarım birebir olarak oluşturulmuş olur. Arge, tasarımcılar ve üretim atölyeleri sıkça karşılaşılan alanlardır.

Material Jet Fusion (MJF)

Üretimi gerçekleştirilmiş en başarılı 3d yazıcı modellerinden birisidir. Toz yataklı olarak bilinen bu model tablada bulunan toz üzerine farklı reaktif sıvı boşaltarak ısı ile oluşturmaktadır. Otomotiv parça, plastik enjeksiyon üretimi ve kalıplama alanlarında sıkça rastlanabilmektedir.

Stereolithography (SLA)

Bu yazıcı modeli fotopolimer reçinenin ısı ile birleşerek baskı oluşturduğu ve bu işlem sonrasında işlem gerçekleştiren bir modeldir. Genel anlamda medikal ve mühendislik alanlarında tercih edilen bir yazıcı türüdür.

Sıralamada bulunan ve bu sıralamaya dahil edilebilecek çok farklı ucuz 3d yazıcı türü bulunmaktadır. Ancak 3d yazıcı modellerinde üretilecek olan malzeme, malzemenin boyutu, adeti maliyeti değiştirmektedir.