Günümüzde gelişen teknoloji; tasarım ve üretim alanlarında sektördeki sonsuz seçenekleri kullanmanıza yardımcı oluyor. En büyük yardımcılardan biri olan 3d yazıcılar ile bilgisayar ortamında tasarladığınız bir nesneyi 3 boyutlu olarak üretebilirsiniz. Hayal gücünüzün izin verdiği nesneleri tasarlamak ve üretmek için 3d yazıcılar artık hayatınızın her alanında sizlerle.

3d yazıcılar 1980’li yıllardan beri sektörde olup 2000’li yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.  Üretim aşaması filamentler ile katman katman yapıldığından katmanlı üretim teknolojisi olarak da adlandırılan 3d yazıcılar ile tasarımlarınızın üretim aşamasına hızlı geçişi sağlanırken modelleriniz üzerinde değişiklikler ve iyileştirmeler yapmanıza olanak sağlar. Klasik yazıcılara göre daha hızlı prototip üretilmesini sağlayarak kalıp, malzeme, işçilik ücretleri ve zaman gibi maliyeti arttıracak ögeler devre dışı kalır.

3d yazıcılar kişisel ihtiyaçlarınıza da en olumlu cevabı verir. Hobi amaçlı, geri dönüşüme uygun pek çok tasarımı üretmenize yardımcı olur. Bu teknolojide atık malzeme en düşük seviyede olduğu için maliyet açısından da çok tercih edilen bir uygulamadır. Bir masaüstü 3d yazıcı ile satın alacağınız uygun 3d yazıcı filamentler ile metal, ahşap, naylon, kil, seramik, bambu, kendinden parlak görünümlü, mıknatıslarla güçlendirilmiş manyetik ancak gerçekte plastik olan tasarımlarınızı üretebilirsiniz.

3D Printer Filamenti Nedir?

Filament; 3 boyutlu yazıcılarda üretim aşamasında kullanılan hammaddenin adıdır. 3d yazıcı filamenti eritilerek üretim aşamasında 3 boyutlu yazıcı yatağına uygun bir uç yardımıyla aşağıdan başlayarak yukarı doğru katman katman dökülür ve üretim başlar.  Sektörde katkılı ve katkısız olarak kullanılan 3d yazıcı filamentleri olup en çok katkısız olan Pla ve Abs filamentleri tercih edilmektedir.

Pla Filament

Polilaktik asit ya da PLA olarak bilinen ve kullanılan 3d yazıcı filament; yapı malzemelerinde de kullanılan bir biyobozunur plastik malzemedir. Pla filamentinin baskısı kolay ve koku yaymama özelliği vardır.  Abs filamentine göre daha yumuşak ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Doğada çözülme özelliği de bulunan Pla filament 3d yazıcı kullanıcıları için ideal bir hammaddedir. Doğal yollarla üretilmiş Pla filament gıda ambalaj endüstrisi, sağlık-medikal endüstrisi, kozmetik ve tekstil gibi sektörlerde kullanılmaktadır. Fazla aşınmayan çocuk oyuncaklarında da tercih edilir. Pla filamenti yüksek sıcaklığa fazla dayanıklı değildir. Bu sebeple gıda sektöründe fazla ısıya maruz kalmaması gerekir.

Abs Filament

Abs filament; Pla dan sonra ikinci en çok kullanılan 3d yazıcı filamentdir. Pla ya göre baskı yapması biraz daha zor olmasına rağmen bazı üstün özellikleri sayesinde ev eşyaları, bisiklet kaskları, çocukların en sevdiği legolar gibi tüketim üretimlerinde öncelikle kullanılmaktadır. Kullanım alanı oldukça geniş olan Abs filamente MakerBot ile sahip olabilirsiniz.

Pla Filament Fiyat

Pla filament fiyat aralığında diğerlerine göre biraz daha ucuzdur. Ucuz olmasına rağmen yüzlerce renk ve karışımı bulunmaktadır. Pla filament satın alırken dikkat edilecek hususlardan birkaçını sıralarsak; bazı ülkelerde üretilen filamentler farklı sorunlara yol açmaktadır. Genellikle çap sorununun yanında üretim aşamasında tıkanmalara sebebiyet verir. Ayrıca kimyasal katkı konusunda sertifikaların detaylı kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu filamentlerin solunmamasına çok dikkat edilmelidir. Pla filamentinin maliyet açısından avantajının yanında etrafa kötü koku yaymaması kullanım açısından tercih sebeplerinden biridir. Genel olarak bakıldığında 3d yazıcılar için kompozit filament ve ahşap filamentler diğerlerine göre daha pahalıdır. Kilo başına maliyetler katkı maddeleri de ilave olursa artış gösterebilir. MakerBot size uygun fiyatlı Pla filament çeşitleri sunar.

3d Yazıcı Malzeme

3d yazıcı malzemeleri en az yazıcının kendisi kadar önemlidir. Baskı sırasında kullanılan 3d yazıcı filament baskı kalitesi ve süresini doğrudan etkiler. Bu sebeple doğru malzeme seçimi için iyi araştırma yapılması gerekir. Kaliteli yazıcı malzemeleri için MakerBot adresini tercih edebilirsiniz.