3D PRINTERLARI BENİMSEMENİN 5 EVRESİ

3D baskı sadece bir teknoloji değil, aynı zamanda bir yolculuktur!

Uzun yıllardır 3 boyutlu printerları kullanarak yaptığımız üretimler ve 3 boyutlu printerları nasıl kullanabileceğinizi gösteren paylaşımlarımızın sonucunda, 3D baskı yolculuğunuz boyunca yaşadığınız zorlukların ve başarıların bir çok ortak noktası olduğunu keşfettik. Hadi gelin, bu süreçteki ortak noktaları sizinle birlikte yeniden keşfedelim!

1. Merak Evresi

3d printer

Çoğumuz bir 3D printerı şahsen görmeden önce, ilk olarak haberlerde veya internette görürüz. Bu nedenle, 3D printerlara karşı oluşan merakımızın büyük bir kısmını aslında ‘’Dev Ayakkabı Üreticisi 3D Printerlar ile Ayakkabı Üretti’’, ‘’3D Printer ile Organ Üretildi’’ veya ‘’Gelecekte Her Eve Bir 3D Printer’’ başlıklı haberlere veya makalelere borçluyuz.

2. Öğrenme Evresi

3d printer

Benimsemenin bu evresinde, yavaş yavaş 3D printerların gerçek hayattaki uygulamalarını öğreniriz. Merakla başladığımız yolculuğumuzda zamanla düşük maliyetli protezler, akıllı fabrikalar ve hatta uzay araştırmaları gibi farklı endüstrilerin uygulamalarına yöneliriz.

3. Heyecan Evresi

3d printer

Bir 3D printerı ilk kez kullandığımızda, genellikle müthiş bir olanağa veya fırsata sahip olduğumuza dair yoğun bir hisse kapılırız. Bu heyecan ile milyonlarca insanın kullandığı ve dünyanın en büyük 3D baskı topluluğu olan, içinde neredeyse her şeyin indirilebilir dosyası bulunan Makerbot Thingiverse’e yöneliriz. Sahip olduğumuz bu yoğun hissin etkisi, 3D printerımızı nasıl kullanacağımızı öğrenirken karşılaşacağımız ilk zorluklara kadar sürer.

4. Başarısızlık Evresi

3d priner

Heyecan evresinden sonra karşılaştığımız zorluklar yüzünden genellikle bir yaratıcılık veya beceri engeline çarpmış gibi hissederiz. Pek çoğumuz ilk 3D modelimizi (Thingiverse’den baskı yaptıktan sadece birkaç hafta sonra) yaratmak için sabırsızlanırken, gerekli CAD becerilerini öğrenmemiz için bir süre daha mücadele etmemiz gerektiği gerçeğiyle yüzleşiriz. Eğer yeterli düzeyde CAD becerisine sahipsek gerçek bir problemi çözecek ya da bir ürün geliştirecek tasarım fikirlerine sahip olmayabiliriz. Belki de bütün gerekli becerilere sahibizdir ama 3D printerımızın kalitesi beklentilerimizi karşılamıyordur. Karşılaştığımız tüm bu engeller, aslında uzun 3D baskı yolculuğumuzdaki sadece küçük başarısızlıklardır.

5. Aydınlanma Evresi

3d printer

Karşılaştığımız hangi 3D baskı engeli söz konusu olursa olsun, ileriye giden yol her zaman açıktır. Benimsemenin son evresinde, sahip olduğumuz beceriler ve öğrenmek istediklerimiz arasında gerçekçi bir denge buluruz. Bulduğumuz bu denge, şuan 3D printer ile başarabildiklerimiz ve yarın başarmak istediklerimiz arasındadır.

Eğer 3D baskılarımızda yüksek doğruluk ve yüzey kalitesi elde etmekte zorlanıyorsak, uygun fiyatlı aletler ile ardıl işlemler yapmayı öğrenerek bu problemi çözebiliriz veya Thingiverse’ten yardım alıp yüksek kalitede baskı için en iyi ipuçlarını ve yazılım ayarlarını öğrenebiliriz. Başlangıç düzeyindeki CAD becerilerimiz bizi zorluyorsa, Tinkercad ile becerilerimizi geliştirebiliriz.

3D printerlar güçlü bir eğitim ve hızlı prototipleme aracıdır. Fakat bu durum, ‘’3D printerları sadece eğitimciler ve mühendisler kullanmalıdır.’’ anlamına gelmez. Eğer amatör bir tasarımcıysanız, 3D printer kullanarak becerilerinizi geliştirebilir veya yeni beceriler kazanabilirsiniz. Aynı zamanda 3D printerlar, sizin için harika bir motivasyon aracıdır. Boşta duran bir 3D printer, keşfedilmeyi bekleyen yaratıcılığınız için mükemmel bir hatırlatıcı olabilir. Hadi siz de yazıcılarınızı çalıştırın ve bir şeyler üretin!

ENDÜSTRİ İÇİN 3D PRINTERLARIN AVANTAJLARI

Piyasaya Daha Hızlı Girin

Fikirlerinizi 3D printerlar sayesinde daha önce hiç olmadığı kadar hızlı geliştirebilirsiniz! Fikirlerinizi aynı gün içerisinde 3D printer kullanarak üretebilir, aylar süren ürün geliştirme süreçlerinizi günlere indirebilir ve rakiplerinizin bir adım ilerisine geçebilirsiniz.

Maliyeti Azaltın

Prototiplerinizi geleneksel imalat yöntemleri ile üretmek isterseniz, oldukça pahalı yatırımlar yapmanız gerekebilir. 3D printerların sahip olduğu katmanlı imalat teknolojisi sayesinde parçalarınızı veya takımlarınızı çok daha uygun maliyetler ile üretebilirsiniz.

Daha Az Risk Alın

Pahalı kalıplara yatırım yapmadan önce 3D printerlar ile tasarımınızı doğruluğundan emin olabilir ve paranızı boşa harcama riskinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Büyük yatırımlar yapmadan önce 3D printerlar ile son kullanıcı ürününe yakın bir prototip üreterek kendinize ve tasarımlarınıza olan güveninizi arttırabilirsiniz. Ayrıca 3D printerlarda ürettiğiniz prototipler, var olan kalıbınızı tekrar işlemekten veya tamamen yeni kalıp ürettirmekten çok daha uygun maliyetlidir.

İletişimi Kolaylaştırın

Sizin anlattıklarınız ve karşınızdaki kişilerin anladıkları her zaman aynı olmayabilir. Tasarladığınız ürünü tarif ettiğinizde bazen iletişim doğru sağlanamayabilir ve yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Bu nedenle 3D printer ile üretilmiş bir kavramsal model, 1000 kelimelik bir anlatımdan çok daha iyidir. 3D printerda kolayca ürettiğiniz prototipinizi sunumunuzda kullanarak herkesin aynı şeyi anladığından emin olabilirsiniz. Son kullanıcı ürününüz veya son kullanıcı ürününe oldukça yakın kavramsal modeliniz, yaşanabilecek tüm yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırabilir.

Geri Bildirim Alın

Fuarlarda 3D printer ile ürettiğiniz prototiplerinizi potansiyel alıcılarınıza veya yatırımcılarınıza sergileyerek piyasayı seri üretime geçmeden test edebilir veya ön satış ile sermayenizi arttırabilirsiniz. Seri üretim için büyük yatırımlar yapmadan önce müşterilerinizin ürününüze tepkilerini ölçerek ürününüzün piyasadaki potansiyelini değerlendirebilirsiniz.

Hissedin

Bilgisayar ekranında gördüğünüz bir fotoğrafın veya 3D modelin sizde yarattığı his, elinizde tuttuğunuz bir prototipin yarattığı his ile aynı değildir. 3D printerlar ile tasarımlarınızın prototiplerini üreterek ergonomilerinden ve doğruluğundan emin olabilir; ürünü elinizde tutabilir, kullanabilir ve test edebilirsiniz.

Kişiselleştirin

Seri üretimdeki tüm kalıplardan ve montaj hatlarından her zaman aynı ürünler çıkar. 3D printerlar kullanarak ürünlerinizi kişiselleştirebilir, özelleştirebilir ve ihtiyaca yönelik şekilde eşsiz hale getirebilirsiniz.

Yaratıcılığınızı Geliştirin

3D printerlar ile tasarım süreçleriniz hem hızlı hem de özgür olsun! Hayal ettiğiniz hemen hemen her şey 3D modeli yapıldıktan sonra kolayca 3D printer ile üretilebilir. Fikirlerinizi 3D printerlarda kısa sürede elinizde tutabileceğiniz ürünlere dönüştürebilirsiniz.

Karmaşık Geometriler Üretin

Geleneksel imalat yöntemlerinin kısıtlamalarından dolayı 3D printerlar hayatımıza girene kadar özgürce tasarım yapmak mümkün değildi. 3D printerların sahip olduğu katmanlı imalat teknolojisi sayesinde artık tasarımda sınırlamalar yok! Geçmişte üretilmesi zor ya da imkansız geometrilerin üretimi, 3D printerlar ile artık çok kolay.

Başarısızlıklarınızın Bedeli Daha Az Olsun

3D printerda ürettiğiniz prototipler ile fikirlerinizi hızlıca test ederek tasarımınızda neyin hatalı olduğunu görebilir ve ideal çözüme çok daha hızlı ulaşabilirsiniz. 3D printerlar ile ürün geliştirme süreçlerinizi kısaltabilir ve ideal tasarıma giden yolda maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

EĞİTİM İÇİN 3D PRINTERLARIN AVANTAJLARI

Öğrencilerin Katılımını Arttırın

Öğrencileri derse dahil etmek, çoğu eğitimci için dersin konusu zor olduğunda oldukça zorlayıcı olabilir. 3D printerlar ile eğitimciler, zor konuları örneklendirebilir ve interaktif bir eğitim ortamı oluşturarak öğrencilerin derse katılımını arttırabilirler. Ayrıca, 3D printerlar sayesinde hem öğrenciler hem de eğitimciler için keyifli bir öğrenme ortamı oluşturulabilir.

Aktif Öğrenmeye Teşvik Edin

3D printerlar sayesinde öğrenciler, dersin her aşamasında konu ile etkileşim kurarak konuyu daha iyi anlayabilir ve bilgilerini uzun süre koruyabilirler. Örneğin, öğrenciler genellikle fosiller veya tarihi eserler anlatılırken onlara dokunamaz veya onları tutamaz. 3D printerlar, gerçeği ile oldukça benzer şekilde oluşturduğu objeler sayesinde öğrencilerin tarihe dokunmasına olanak sağlar.

Yaratıcı Düşünceleri Cesaretlendirin

Öğrenme sürecine yeni şeyleri deneterek, teorileri test ederek ve yaratıcı düşünmeye teşvik ederek katkıda bulunabilirsiniz. 3D printerlar, öğrencileri yenilikçi ve yaratıcı olma konusunda cesaretlendirir. Ayrıca, deneme-yanılma yoluyla fikirlerini geliştirebilmelerini sağlar.

Nesneleri Kariyerlere Dönüştürün

Sizin anlattıklarınız ve karşınızdaki kişilerin anladıkları her zaman aynı olmayabilir. Tasarladığınız ürünü tarif ettiğinizde bazen iletişim doğru sağlanamayabilir ve yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Bu nedenle 3D printer ile üretilmiş bir kavramsal model, 1000 kelimelik bir anlatımdan çok daha iyidir. 3D printerda kolayca ürettiğiniz prototipinizi sunumunuzda kullanarak herkesin aynı şeyi anladığından emin olabilirsiniz. Son kullanıcı ürününüz veya son kullanıcı ürününe oldukça yakın kavramsal modeliniz, yaşanabilecek tüm yanlış anYapılan araştırmalara göre, öğrencilerin çoğu STEM konularına olan ilgisini okuldan sonra kaybediyor fakat bu durumu okullar veya üniversiteler değiştirebilir. 3D printerlar, STEM alanlarında ilham vererek bu alanlara olan merakı arttırabilir. Ayrıca, öğrencilere karmaşık kavramları ve teorileri test edebilmeleri için bir fırsat sunar.laşılmaları ortadan kaldırabilir.